wtorek, 25 sierpnia 2015

Komin ceramiczny – tradycja i nowoczesność

Komin ceramiczny – tradycja i nowoczesność


Budowa kominów ceramicznych, w przeciwieństwie do ich murowanych z cegły poprzedników, jest zarazem dużo łatwiejsza, jak i szybsza. Odbywa się to w sposób następujący – bloczki będące obudową wkładu ceramicznego stawia się jeden na drugim i osadza na zaprawie cementowo – wapiennej lub cementowej. Do każdego bloczka wsuwany jest następny odcinek rury ceramicznej oraz stosownie dopasowanej izolacji wykonanej z wełny mineralnej. Następnie rurę łączy się przy pomocy specjalnego kitu kwasoodpornego.
Kominy wykonane z rur ceramicznych posiadają szerokie zastosowanie. Możemy zaopatrzyć się w taki, który jednocześnie zastosować będzie można w przypadku kominów na paliwa stałe (koks, drewno czy węgiel), jak i kominków oraz kotłów na gaz i olej.
Kominy tego typu posiadają cały szereg zalet: nie korodują, są uniwersalne oraz odporne na wysokie temperatury, częste jej zmiany i pożar sadzy, wolno stygną, łatwo się je obrabia, są odporne na działanie związków fluoru, nie odkształcają się i mają gwarancję na około 30 lat.
Jeżeli chcemy uniknąć zamakania komina ceramicznego, po umieszczeniu w nim wkładu musimy zadbać o możliwość jego przewietrzania. Potrzebować będziemy do tego otworów w górnej oraz dolnej części komina, wokół wkładu. Ceramiczne kominy systemowe posiadające wewnętrzną izolację z wełny mineralnej posiadają fabryczne otwory oraz kanały wentylacyjne w pustakach, które stanowią obudowę wkładu. Sprawia to, że izolacja termiczna znajdująca się wokół wkładu nie ulega zawilgoceniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz